Pepperl fuchs NBB2-8GM30-E2-5M Inductive sensor
  • Product Name:Pepperl fuchs NBB2-8GM30-E2-5M Inductive sensor
  • Product Number:NBB2-8GM30-E2-5M
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:250
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Technical Data
General specifications
Switching element function PNP NO
Rated operating distance sn 2 mm
Installation embeddable
Output polarity DC
Assured operating distance sa 0 ... 1.62 mm
Reduction factor rAl 0.45
Reduction factor rCu 0.4
Reduction factor rV2A 0.75
Nominal ratings
Operating voltage UB 10 ... 30 V
Switching frequency f 0 ... 3000 Hz
Reverse polarity protected reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop Ud ≤ 3 V
Operating current IL 0 ... 100 mA
Off-state current Ir 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current I0 ≤ 15 mA
Indication of the switching state LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTFd 2790 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %
Ambient conditions
Ambient temperature -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)