Pepperl+Fuchs Inductive sensor NCB50-FP-A2-P1
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NCB50-FP-A2-P1
  • Product Number:NCB50-FP-A2-P1
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:332
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NCB50-FP-A2-P1
Features
50 mm flush
4-wire DC
General specifications
Switching function complementary
Output type PNP
Rated operating distance 50 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 40.5 mm
Reduction factor rAl 0.38
Reduction factor rCu 0.35
Reduction factor r304 0.83
Nominal ratings
Operating voltage 10 ... 60 V DC
Switching frequency 0 ... 80 Hz
Hysteresis typ. 3 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 3 V
Operating current 0 ... 200 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA
No-load supply current ≤ 20 mA