Pepperl fuchs NBB20-L2-A2-V1-3G-3D Inductive sensor
- Product Name:Pepperl fuchs NBB20-L2-A2-V1-3G-3D Inductive sensor
- Product Number:NBB20-L2-A2-V1-3G-3D
- Brand:Pepperl Fuchs
- Views:227
Technical Data
General specifications
Switching function complementary
Output type PNP
Rated operating distance sn 20 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance sa 0 ... 16.2 mm
Actual operating distance sr 18 ... 22 mm
Reduction factor rAl 0.33
Reduction factor rCu 0.31
Reduction factor r304 0.74
Reduction factor rBrass 0.41
Output type 4-wire
Nominal ratings
Operating voltage UB 10 ... 30 V DC
Switching frequency f 0 ... 150 Hz
Hysteresis H typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop Ud ≤ 2 V
data
Operating current IL 0 ... 200 mA
Off-state current Ir 0 ... 0.5 mA
No-load supply current I0 ≤ 20 mA
Time delay before availability tv 80 ms
Operating voltage indicator LED, green
Switching state indicator LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTFd 1239 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %