Pepperl fuchs NBB20-U1-A2 Inductive sensor
  • Product Name:Pepperl fuchs NBB20-U1-A2 Inductive sensor
  • Product Number:NBB20-U1-A2
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:141
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Technical Data
General specifications
Switching element function PNP NO/NC
Rated operating distance sn 20 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance sa 0 ... 16.2 mm
Reduction factor r304 0.74
Reduction factor rBrass 0.38
Nominal ratings
Operating voltage UB 10 ... 30 V DC
Switching frequency f 0 ... 440 Hz
Hysteresis H typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop Ud ≤ 2 V
Operating current IL 0 ... 200 mA
Off-state current Ir 0 ... 0.5 mA
No-load supply current I0 ≤ 20 mA
Time delay before availability tv 80 ms
Operating voltage indicator LED, green
Switching state indicator LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTFd 1230 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %
Ambient conditions
Ambient temperature -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Storage temperature -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)