Pepperl fuchs NBB20-U1-E0 Inductive sensor
  • Product Name:Pepperl fuchs NBB20-U1-E0 Inductive sensor
  • Product Number:NBB20-U1-E0
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:217
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Technical Data
General specifications
Switching element function NPN NO
Rated operating distance sn 20 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance sa 0 ... 16.2 mm
Actual operating distance sr 18 ... 22 mm typ. 20 mm
Reduction factor rAl 0.33
Reduction factor rCu 0.31
Reduction factor r304 0.74
Reduction factor rBrass 0.41
Nominal ratings
Operating voltage UB 10 ... 30 V DC
Switching frequency f 0 ... 440 Hz
Hysteresis H typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop Ud ≤ 2 V
Operating current IL 0 ... 200 mA
Off-state current Ir 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current I0 ≤ 20 mA
Time delay before availability tv 80 ms
Operating voltage indicator LED, green
Switching state indicator LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTFd 1510 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %