Pepperl+Fuchs Inductive sensor NJ15-30GK-SN
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NJ15-30GK-SN
  • Product Number:NJ15-30GK-SN
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:384
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NJ15-30GK-SN
Features
15 mm non-flush
Usable up to SIL 3 acc. to IEC 61508
ATEX approval Ex-i and Ex-nA/tc for zone 0-2 and zone 20-22
Degree of protection IP68
General specifications
Switching function Normally closed (NC)
Output type NAMUR with safety function
Rated operating distance 15 mm
Installation non-flush
Assured operating distance 0 ... 12.15 mm
Reduction factor r304 0.85
Output type 2-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A 18 mm
B 30 mm
C 45 mm
F 90 mm
Nominal voltage 8.2 V
Switching frequency 0 ... 100 Hz
Current consumption
Measuring plate not detected ≥ 3 mA
Measuring plate detected ≤ 1 mA
Functional safety related parameters
Safety Integrity Level (SIL) SIL 3
MTTFd 11850 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %