Pepperl+Fuchs Inductive sensor NJ10-30GM-N
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NJ10-30GM-N
  • Product Number:NJ10-30GM-N
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:187
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NJ10-30GM-N
Features
Comfort series
10 mm flush
Usable up to SIL 2 acc. to IEC 61508
General specifications
Switching element function NAMUR, NC
Rated operating distance sn 10 mm
Installation flush
Output polarity NAMUR
Assured operating distance sa 0 ... 8.1 mm
Reduction factor rAl 0.4
Reduction factor rCu 0.3
Reduction factor r304 0.85
Nominal ratings
Nominal voltage Uo 8.2 V (Ri
 approx. 1 kΩ)
Operating voltage UB 5 ... 25 V
Switching frequency f 0 ... 300 Hz
Hysteresis H 3 %
Current consumption
Measuring plate not detected ≥ 3 mA
Measuring plate detected ≤ 1 mA
Ambient conditions
Ambient temperature -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F)