Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN40-U1-Z2
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN40-U1-Z2
  • Product Number:NBN40-U1-Z2
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:385
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBN40-U1-Z2
Features
Sensor head bidirectional and rotatable
40 mm non-flush
2-wire DC
2 LEDs indicator for 360° visibility
General specifications
Switching function Normally open/closed (NO/NC)
Output type Two-wire
Rated operating distance 40 mm
Installation non-flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 32.4 mm
Actual operating distance 36 ... 44 mm
Reduction factor rAl 0.3
Reduction factor rCu 0.3
Reduction factor r304 0.7
Nominal ratings
Operating voltage 5 ... 60 V DC
Switching frequency 0 ... 100 Hz
Hysteresis typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity tolerant
Short-circuit protection yes
Voltage drop ≤ 5 V
Voltage drop at IL
Voltage drop IL = 100 mA, switching element on ... 5 V
Operating current 2 ... 200 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA