Pepperl+Fuchs Inductive sensor NCN15-30GM40-Z1
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NCN15-30GM40-Z1
  • Product Number:NCN15-30GM40-Z1
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:210
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NCN15-30GM40-Z1
Features
Comfort series
15 mm non-flush
2-wire DC
General specifications
Switching function Normally closed (NC)
Output type Two-wire
Rated operating distance 15 mm
Installation non-flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 12.2 mm
Actual operating distance 13.5 ... 16.5 mm typ.
Reduction factor rAl 0.38
Reduction factor rCu 0.35
Reduction factor r304 0.68
Nominal ratings
Operating voltage 5 ... 60 V
Switching frequency 0 ... 100 Hz
Hysteresis 1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity tolerant
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 5 V
Operating current 2 ... 100 mA
Lowest operating current 2 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA typ.