Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN15-30GM40-Z0-V1
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN15-30GM40-Z0-V1
  • Product Number:NBN15-30GM40-Z0-V1
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:188
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBN15-30GM40-Z0-V1
Features
15 mm non-flush
Extended temperature range
2-wire DC
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type Two-wire
Rated operating distance 15 mm
Installation non-flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 12.15 mm ( -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) )
0 ... 11.4 mm ( -40 ... -25 °C (-40 ... -13 °F) )
Actual operating distance 13.5 ... 16.5 mm typ.
Reduction factor rAl 0.4
Reduction factor rCu 0.35
Reduction factor r304 0.7
Nominal ratings
Operating voltage 5 ... 60 V
Switching frequency 0 ... 150 Hz
Hysteresis 1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity tolerant
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 5 V
Operating current 2 ... 100 mA
Lowest operating current 2 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA typ.