Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBB10-30GM40-Z0-V1
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBB10-30GM40-Z0-V1
  • Product Number:NBB10-30GM40-Z0-V1
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:242
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBB10-30GM40-Z0-V1
Features
10 mm flush
2-wire DC
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type Two-wire
Rated operating distance 10 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 8.1 mm
Actual operating distance 9 ... 11 mm typ.
Reduction factor rAl 0.3
Reduction factor rCu 0.25
Reduction factor r304 0.7
Nominal ratings
Operating voltage 5 ... 60 V
Switching frequency 0 ... 150 Hz
Hysteresis 1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity tolerant
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 5 V
Operating current 2 ... 100 mA
Lowest operating current 2 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA typ.