Pepperl+Fuchs Capacitive sensor CBB4-12GH70-E0
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Capacitive sensor CBB4-12GH70-E0
  • Product Number:CBB4-12GH70-E0
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:195
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Capacitive sensor CBB4-12GH70-E0
Features
4 mm flush
Operating distance adjustable via potentiometer
Suitable for foodstuff conditions
Resistant against aggressive media
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type NPN
Rated operating distance 4 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 2.88 mm
Nominal ratings
Installation conditions
A 0 mm
B 0 mm
C 15 mm
F 15 mm
Operating voltage 10 ... 36 V DC
Switching frequency 0 ... 50 Hz
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 2.5 V
Operating current 0 ... 100 mA
No-load supply current ≤ 12 mA