Pepperl+Fuchs Inductive sensor NCB10-30GM40-N0-V1
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NCB10-30GM40-N0-V1
  • Product Number:NCB10-30GM40-N0-V1
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:189
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NCB10-30GM40-N0-V1
Features
10 mm flush
Usable up to SIL 2 acc. to IEC 61508
Stainless steel housing
General specifications
Switching function Normally closed (NC)
Output type NAMUR
Rated operating distance 10 mm
Installation flush
Assured operating distance 0 ... 8.1 mm
Actual operating distance 9 ... 11 mm typ.
Reduction factor rAl 0.35
Reduction factor rCu 0.3
Reduction factor r304 0.75
Output type 2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage 8 V
Switching frequency 0 ... 200 Hz
Hysteresis 1 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection yes
Current consumption
Measuring plate not detected min. 2.2 mA
Measuring plate detected ≤ 1 mA