Pepperl+Fuchs Ultrasonic sensor UB500-18GM75-I-V15
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Ultrasonic sensor UB500-18GM75-I-V15
  • Product Number:UB500-18GM75-I-V15
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:203
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Ultrasonic sensor UB500-18GM75-I-V15
Features
Analog output 4 mA ... 20 mA
Measuring window adjustable
Selectable sound lobe width
Program input
Synchronization options
Deactivation option
Temperature compensation
Very small unusable area
General specifications
Sensing range 30 ... 500 mm
Adjustment range 50 ... 500 mm
Dead band 0 ... 30 mm
Standard target plate 100 mm x 100 mm
Transducer frequency approx. 380 kHz
Response delay approx. 50 ms
Indicators/operating means
LED yellow solid yellow: object in the evaluation range
yellow, flashing: program function, object detected
LED red solid red: Error
red, flashing: program function, object not detected
Electrical specifications
Operating voltage 10 ... 30 V DC , ripple 10 %SS
No-load supply current ≤ 45 mA
Input/Output
Synchronization 1 synchronous connection, bi-directional
0-level: -UB...+1 V
1-level: +4 V...+UB
input impedance: > 12 kΩ
synchronization pulse: ≥ 100 µs, synchronization interpulse period: ≥ 2 ms
Synchronization frequency
Common mode operation max. 95 Hz
Multiplex operation ≤ 95 Hz /n, n = number of sensors