Pepperl+Fuchs Ultrasonic sensor NBB15-U1-E2
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Ultrasonic sensor NBB15-U1-E2
  • Product Number:NBB15-U1-E2
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:192
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Ultrasonic sensor NBB15-U1-E2
Features
Sensor head bidirectional and rotatable
4 LEDs indicator for 360° visibility
15 mm flush
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type PNP
Rated operating distance 15 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 12.15 mm
Actual operating distance 13.5 ... 16.5 mm typ. 15 mm
Reduction factor rAl 0.33
Reduction factor rCu 0.31
Reduction factor r304 0.74
Reduction factor rBrass 0.41
Nominal ratings
Operating voltage 10 ... 30 V
Switching frequency 0 ... 560 Hz
Hysteresis typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 2 V
Operating current 0 ... 200 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA
No-load supply current ≤ 20 mA