Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBB20-U1-E2
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBB20-U1-E2
  • Product Number:NBB20-U1-E2
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:209
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBB20-U1-E2
Features
Sensor head bidirectional and rotatable
20 mm flush
3-wire DC
4 LEDs indicator for 360° visibility
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type PNP
Rated operating distance 20 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 16.2 mm
Reduction factor r304 0.74
Reduction factor rBrass 0.41
Nominal ratings
Operating voltage 10 ... 30 V DC
Switching frequency 0 ... 440 Hz
Hysteresis typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 2 V
Operating current 0 ... 200 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA
No-load supply current ≤ 20 mA