Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN30-U1-A2
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN30-U1-A2
  • Product Number:NBN30-U1-A2
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:236
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBN30-U1-A2
Features
Sensor head bidirectional and rotatable
30 mm non-flush
4 LEDs indicator for 360° visibility
General specifications
Switching function complementary
Output type PNP
Rated operating distance 30 mm
Installation non-flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 24.3 mm
Reduction factor rAl 0.33
Reduction factor rCu 0.31
Reduction factor r304 0.74
Reduction factor rBrass 0.38
Nominal ratings
Operating voltage 10 ... 30 V
Switching frequency 0 ... 230 Hz
Hysteresis typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 2 V
Operating current 0 ... 200 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA
No-load supply current ≤ 20 mA