Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN40-L2-E2-V1
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN40-L2-E2-V1
  • Product Number:NBN40-L2-E2-V1
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:240
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBN40-L2-E2-V1
Features
Sensor head bidirectional and rotatable
40 mm non-flush
3-wire DC
Quick mounting bracket
4-way LED indicator
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type PNP
Rated operating distance 40 mm
Installation non-flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 32.4 mm
Actual operating distance 36 ... 44 mm
Reduction factor rAl 0.33
Reduction factor rCu 0.31
Reduction factor r304 0.74
Reduction factor rBrass 0.38
Nominal ratings
Operating voltage 10 ... 30 V DC
Switching frequency 0 ... 180 Hz
Hysteresis typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 2 V
Operating current 0 ... 200 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA
No-load supply current ≤ 20 mA