Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN40-U1-A2
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN40-U1-A2
  • Product Number:NBN40-U1-A2
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:319
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBN40-U1-A2
Features
Sensor head bidirectional and rotatable
40 mm non-flush
4-wire DC
4 LEDs indicator for 360° visibility
General specifications
Switching element function PNP NO/NC
Rated operating distance sn 40 mm
Installation non-flush
Output polarity DC
Assured operating distance sa 0 ... 32.4 mm
Reduction factor rAl 0.31
Reduction factor rCu 0.3
Reduction factor r304 0.74
Reduction factor rBrass 0.39
Nominal ratings
Operating voltage UB 10 ... 30 V DC
Switching frequency f 0 ... 180 Hz
Hysteresis H typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop Ud ≤ 2 V
Operating current IL 0 ... 200 mA
Off-state current Ir 0 ... 0.5 mA
No-load supply current I0 ≤ 20 mA