Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN40-U1-A2-T
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN40-U1-A2-T
  • Product Number:NBN40-U1-A2-T
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:256
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBN40-U1-A2-T
Features
Sensor head bidirectional and rotatable
40 mm non-flush
4-wire DC
4 LEDs indicator for 360° visibility
Temperature range
-25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F)
General specifications
Rated operating distance 40 mm
Installation non-flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 32.4 mm
Reduction factor rAl 0.31
Reduction factor rCu 0.3
Reduction factor r304 0.74
Reduction factor rBrass 0.39
Output type 4-wire
Nominal ratings
Operating voltage 10 ... 30 V DC
Switching frequency 0 ... 180 Hz
Hysteresis typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 2 V
Operating current 0 ... 200 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA
No-load supply current ≤ 20 mA