Pepperl+Fuchs Inductive sensor NCB15-30GM50-Z5
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NCB15-30GM50-Z5
  • Product Number:NCB15-30GM50-Z5
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:430
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NCB15-30GM50-Z5
Features
15 mm flush
2-wire DC
Increased operating distance
General specifications
Switching function Normally closed (NC)
Output type Two-wire
Rated operating distance 15 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 12 mm
Reduction factor rAl 0.4
Reduction factor rCu 0.4
Reduction factor r304 0.7
Reduction factor rBrass 0.5
Nominal ratings
Operating voltage 3.5 ... 30 V
Switching frequency 500 Hz
Reverse polarity protection reverse polarity-conductive
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 3.5 V
Temperature drift ± 15%
Operating current 2 ... 100 mA
Off-state current typ. 0.8 mA