Pepperl fuchs NBB10-30GM40-Z0 Inductive sensor
  • Product Name:Pepperl fuchs NBB10-30GM40-Z0 Inductive sensor
  • Product Number:NBB10-30GM40-Z0
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:218
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Technical Data
General specifications
Switching element function DC NO
Rated operating distance sn 10 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance sa 0 ... 8.1 mm
Reduction factor rAl 0.3
Reduction factor rCu 0.25
Reduction factor r304 0.7
Nominal ratings
Operating voltage UB 5 ... 60 V
Switching frequency f 0 ... 150 Hz
Hysteresis H 1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protected tolerant
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop Ud ≤ 5 V
Operating current IL 2 ... 100 mA
Lowest operating current Im 2 mA
Off-state current Ir 0 ... 0.5 mA typ.
Indication of the switching state all direction LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTFd 1710 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %
Ambient conditions
Ambient temperature -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)