Pepperl fuchs NBB15-30GM50-WS Inductive sensor
  • Product Name:Pepperl fuchs NBB15-30GM50-WS Inductive sensor
  • Product Number:NBB15-30GM50-WS
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:215
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Technical Data
General specifications
Switching element function AC NO
Rated operating distance sn 15 mm
Installation quasi flush
Output polarity AC
Assured operating distance sa 0 ... 12.15 mm
Reduction factor rAl 0.33
Reduction factor rCu 0.28
Reduction factor r304 0.81
Nominal ratings
Operating voltage UB 20 ... 253 V
Switching frequency f 0 ... 20 Hz
Hysteresis H typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity tolerant
Voltage drop Ud < 5 V (IL > 50 mA); < 8 V (IL < 50 mA)
Momentary current
(20 ms, 0.1 Hz)
0 ... 1600 mA
Operating current IL 5 ... 200 mA
Off-state current Ir 0 ... 1.7 mA
Operating voltage indicator LED, green
Switching state indicator LED, yellow
Ambient conditions
Ambient temperature -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type cable PVC , 2 m
Core cross-section 0.75 mm2
Housing material brass, nickel-plated
Sensing face PBT
Degree of protection IP67
Note 1) In the temperature range below 0 °C, permissible operating voltage
Ub 80...253 V
Safety fuse ≤ 0.3 A (quick-blow) according to IEC 60127-2 Sheet 1