Pepperl fuchs NBB15-U1-Z2 Inductive sensor origin in singapore
  • Product Name:Pepperl fuchs NBB15-U1-Z2 Inductive sensor origin in singapore
  • Product Number:NBB15-U1-Z2
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:233
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Technical Data
General specifications
Switching element function DC NO/NC
Rated operating distance sn 15 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance sa 0 ... 12.15 mm
Actual operating distance sr 13.5 ... 16.5 mm typ. 15 mm
Reduction factor rAl 0.3
Reduction factor rCu 0.3
Reduction factor r304 0.7
Nominal ratings
Operating voltage UB 5 ... 60 V
Switching frequency f 0 ... 400 Hz
Hysteresis H typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity tolerant
Short-circuit protection yes
Voltage drop Ud ≤ 5 V
Voltage drop at IL
Voltage drop IL = 100 mA, switching element
on Ud
... 5 V
Operating current IL 2 ... 200 mA
Off-state current Ir 0 ... 0.5 mA
Switching state indicator 2 LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTFd 1133 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %
Ambient conditions
Ambient temperature -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)