Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBB8-18GM30-E2-V1
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBB8-18GM30-E2-V1
  • Product Number:NBB8-18GM30-E2-V1
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:461
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBB8-18GM30-E2-V1
Features
8 mm flush
Increased operating distance
Extended temperature range
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type PNP
Rated operating distance 8 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 6.48 mm ( -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) )
0 ... 6.08 mm ( -40 ... -25 °C (-40 ... -13 °F) )
Reduction factor rAl 0.45
Reduction factor rCu 0.4
Reduction factor r304 0.7
Output type 3-wire
Nominal ratings
Operating voltage 10 ... 30 V
Switching frequency 0 ... 500 Hz
Hysteresis typ. 5%
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 3 V
Operating current 0 ... 100 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current ≤ 15 mA