Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBB10-30GM50-E2-V1
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBB10-30GM50-E2-V1
  • Product Number:NBB10-30GM50-E2-V1
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:218
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBB10-30GM50-E2-V1
Features
10 mm flush
Extended temperature range
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type PNP
Rated operating distance 10 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 8.1 mm ( -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) )
0 ... 7.6 mm ( -40 ... -25 °C (-40 ... -13 °F) )
Reduction factor rAl 0.3
Reduction factor rCu 0.3
Reduction factor r304 0.8
Output type 3-wire
Nominal ratings
Operating voltage 10 ... 30 V
Switching frequency 0 ... 200 Hz
Hysteresis typ. 5%
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 3 V
Operating current 0 ... 200 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current ≤ 20 mA