Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBB4-12GM30-E0
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBB4-12GM30-E0
  • Product Number:NBB4-12GM30-E0
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:205
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBB4-12GM30-E0
Features
4 mm flush
Increased operating distance
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type NPN
Rated operating distance 4 mm
Installation flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 3.24 mm
Actuating element mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2)
12 mm x 12 mm x 1 mm
Reduction factor rAl 0.5
Reduction factor rCu 0.4
Reduction factor r304 0.8
Reduction factor rBrass 0.6
Output type 3-wire
Nominal ratings
Operating voltage 10 ... 30 V
Switching frequency 0 ... 500 Hz
Hysteresis typ. 5%
Reverse polarity protection yes
Short-circuit protection yes
Inductive overvoltage protection yes
Surge suppression yes
Voltage drop ≤ 2.5 V
Operating current 0 ... 200 mA
Off-state current 0.01 mA
No-load supply current ≤ 7 mA