Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN30-L2-E2-V1
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN30-L2-E2-V1
  • Product Number:NBN30-L2-E2-V1
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:285
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBN30-L2-E2-V1
Features
Sensor head bidirectional and rotatable
Basic series
Quick mounting bracket
4-way LED indicator
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type PNP
Rated operating distance 30 mm
Installation non-flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 24.3 mm
Actual operating distance 27 ... 33 mm typ.
Reduction factor rAl 0.33
Reduction factor rCu 0.31
Reduction factor r304 0.74
Reduction factor rBrass 0.38
Nominal ratings
Operating voltage 10 ... 30 V
Switching frequency 0 ... 150 Hz
Hysteresis typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 2 V
Operating current 0 ... 200 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA
No-load supply current ≤ 20 mA