Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN40-U1K-N0
  • Product Name:Pepperl+Fuchs Inductive sensor NBN40-U1K-N0
  • Product Number:NBN40-U1K-N0
  • Brand:Pepperl Fuchs
  • Views:424
你添加了1件商品 查看购物车
简单介绍
的详细介绍
Inductive sensor NBN40-U1K-N0
Features
Sensor head bidirectional and rotatable
40 mm non-flush
General specifications
Switching function Normally closed (NC)
Output type NAMUR
Rated operating distance 40 mm
Installation non-flush
Assured operating distance 0 ... 32.4 mm
Actual operating distance 36 ... 44 mm
Reduction factor rAl 0.45
Reduction factor rCu 0.45
Reduction factor r304 0.8
Output type 2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ)
Switching frequency 0 ... 100 Hz
Hysteresis 1 ... 15 typ. 5 %